Naujienos

Eismo saugumas tamsoje reikalauja daugiau pastangų

2021-11-06

Eismo saugumas tamsoje reikalauja daugiau pastangų

 

Praėjus rudens lygiadieniui dienos sparčiai trumpėja, tamsus paros metas ilgėja, o matomumą neretai gadina ir darganos, todėl eismo dalyviams verta prisiminti saugumo taisykles tamsiuoju paros metu.

 

Šiai eismo saugumo temai nemažai dėmesio skiria ir projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“ dalyvaujančios bendruomenės įvairiuose Lietuvos kampeliuose.

 

Ne dėl baudų, o dėl saugumo

Šaltuoju metų laiku, kuomet rytas išaušta vėliau, o ir vakaras ateina gerokai anksčiau, eismo dalyviai turi būti ypač atidūs, o pėstieji ar dviratininkai, vaikščiodami ar važiuodami tamsoje, turėtų imtis papildomų saugumo priemonių. Šios priemonės pirmiausia reikalingos ne tam, kad būtų išvengta baudų už Kelių eismo taisyklių nepaisymą, o tam, kad eismo dalyviai būtų kiek įmanoma labiau apsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų, nes net ir apšviestose miesto gatvėse ir perėjose tamsiu paros metu pėstieji ne visada matomi vairuotojams.

Visi eismo dalyviai turi prisiminti, kad tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui pėstiesiems reikia prisisegti atšvaitus, neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti liemenę su šviesą atspindinčiomis juostomis. Dviratininkams privalu vilkėti ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiomis juostomis ir būti įsijungus  dviračių žibintus.

Atšvaitai turi būti matomi

Svarbu pėstiesiems atšvaitus tamsoje dėvėti taip, kad jie būtų matomi kitiems eismo dalyviams. Pavyzdžiui užmiestyje kelkraščiu ar važiuojamosios dalies pakraščiu eiti reikia kaire kelio puse, o juostinį atšvaitą reikia užsidėti ant dešinės rankos ar kojos. Pakabinamą atšvaitą geriausia kabinti ant striukės ar palto kišenės dešinėje pusėje. Prie kišenės prisegtas atšvaitas turi būti automobilių žibintų aukštyje. Jei pėsčiasis turi daugiau nei vieną atšvaitą ar dėvi ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, tikimybė, kad jis bus pastebėtas, gerokai padidėja, nes atšvaitą naudojantį eismo dalyvį vairuotojai gali pastebėti iš trigubai didesnio atstumo.

Tačiau pėstieji turėtų suprasti, kad atšvaitų dėvėjimas neužtikrina gero matomumo 100 proc. Reikėtų nepamiršti, kad vairuotojas asmenį su atšvaitu įjungęs artimąsias šviesas pastebės iš 140 metrų atstumo, o įjungęs ilgąsias – net iš 400 metrų atstumo. Net ir dėvint atšvaitą,  einant per gatvę pėsčiųjų  perėjose ar sankryžose, būtina įsitikinti, kad atvažiuojančio automobilio vairuotojas mato ir praleidžia pėsčiuosius.

Vairuotojui svarbu regėjimas

Tamsiuoju paros metu važiuojantys vairuotojai taip pat turėtų būti atidesni. Jie turėtų įvertinti galimas rizikas ir neapšviestuose užmiesčio keliuose pasirinkti saugų greitį, kad turėtų galimybę išvengti nelaimės, tais atvejais jei pėstieji neturėtų būtinų saugumo priemonių ir nebūtų matomi iš tolo ar staiga kelyje atsirastų kliūtis, pvz., į kelią išbėgtų laukinis gyvūnas. .

Jeigu tenka dažnai važinėti tamsoje, vairuotojai turėtų pasitikrinti regėjimą, ypač jeigu jaučia, kad jis silpsta. Saugumas vairuojant tamsoje priklauso ne tik nuo vairuotojo regėjimo – svarbus nuovargis, galimybė sukoncentruoti dėmesį. Todėl sėsti prie vairo geriausia pailsėjus, kuomet koncentracija geresnė.

 

Saugiau keliauti tvarkinga mašina

Taip pat svarbi ir automobilio būklė. Prieš keliaujant tamsiu paros metu reikėtų patikrinti, ar gerai veikia automobilio valytuvai, taip pat pravartu nuvalyti automobilio žibintus, kad jų šviesa būtų skleidžiama kuo toliau.

Vairuojant reikia stengtis nežiūrėti į pro šalį važiuojančių automobilių žibintus. Jei reikia, nukreipti žvilgsnį į šalį, stengtis neakinti kitų vairuotojų – be reikalo nejungti tolimųjų šviesų žibintų.

Šiuos ir kitus svarbius eismo saugos aspektus „Eismo saugumas bendruomenėse“ projekte dalyvaujančių bendruomenių atstovai aptaria su bendruomenių nariais atėjus tamsiajam sezonui. Tuo pačiu neatlygintinai platinami atšvaitai.

2020-2021 metų Lietuvos automobilių kelių direkcijos organizuojamo projekto tikslas – kuo daugiau bendruomenių įtraukti į saugaus eismo propagavimą, siekti, kad bendruomenės skatintų savo narius kelyje elgtis saugiai: visada rinktis saugų greitį, neretai mažesnį už leistiną, tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui visada turėti taisyklingai pritvirtintus atšvaitus, segtis saugos diržus, nevairuoti apsvaigusiems, būti kultūringais ir atsakingais kelyje.