Naujienos

Kas atsako už vaikų saugumą keliuose?

2021-06-23

Kiekvieną mėnesį Lietuvoje eismo įvykiuose nukenčia keliolika vaikų. Per praėjusius metus kelių  eismo įvykiuose žuvo 6 vaikai, kuriems nebuvo suėję 18 metų, buvo sužeista daugiau kaip 500 nepilnamečių. Todėl labai svarbu, kad vaikams įvairiais būdais būtų ugdomi saugaus elgesio keliuose gūdžiai, ką nuolat daro Lietuvos automobilių kelių direkcijos organizuoto projekto „Eismo saugumas bendruomenėse“ dalyviai. 


Reikia ugdyti įgūdžius


Vaikai yra išskirtinė eismo dalyvių grupė. Jie ne tik mažesnio ūgio ar mažesnės fizinės jėgos, bet ir kiek kitaip bendrauja, jiems dažnai trūksta žinių apie saugų eismą, taip pat dar ne visuomet susiformavę saugaus eismo įgūdžiai. Dėl to vaikams sudėtingiau įvertinti esamą ir besikeičiančią eismo situaciją, numatyti galimą pavojų.


Kelyje, kaip ir gyvenime, esame ne vieni – daug mūsų keliauja, juda gatvėmis ir keliais pačiais įvairiausiais būdais – tiek pėsčiomis, tiek dviračiais, motociklais ar įvairiais automobiliais. Dėl to būtinos taisyklės, saugaus eismo žinios, pagarba, tolerancija, rūpestingumas ir atsakomybė. Visus šiuos įgūdžius suaugusieji privalo skiepyti vaikams nuo pat mažų dienų.


Žinoma, pagrindinė atsakomybė nepilnamečių iki 18 metų saugumą kelyje tenka suaugusiesiems – tėvams, įtėviams, globėjams, seneliams, kitiems (vyresniems) artimiesiems, auklėtojams, mokytojams ir panašiai, tačiau patys vaikai taip pat turi suvokti savo elgesio pasėkmes bei žinoti, kaip elgtis keliuose ir gatvėse. Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad nuo 16 metų vaikai patys atsako už padarytą administracinį nusižengimą ar baudžiamąjį nusižengimą. 


Vaikai privalo žinoti, kad jie turi užsisegti saugos diržus, neblaškyti vairuotojo dėmesio ir netrukdyti vairuoti, važiuojant viešuoju transportu netriukšmauti, laikytis už turėklų ar atsisėsti, kai yra laisvų vietų ir pan. 


Apie saugumą - išradingai


Šiuos ir kitus saugaus eismo įgūdžius stengiasi ugdyti įvairios bendruomenės visuose Lietuvos kampeliuose, dalyvaujančios Lietuvos automobilių kelių direkcijos organizuotame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“. Išradingos bendruomenės randa sprendimų ir naujų būdų ir karantino metu vaikams priminti apie būtinybę saugoti save ir kitus eismo dalyvius. 


Jonavos Justino Vareikio progimnazija organizavo  konkursą „Laiškas ir eilėraštis vairuotojui“. Mokiniai kūrė eilėraščius ir laiškus, kuriuose ne tik dėkojo vairuotojams, bet ir prašė jų, kad šie būtų atidūs kelyje, vairuotų atsakingai ir saugiai. 60 įdomiausių darbų buvo išspausdinta bendruomenės išleistoje knygoje „Laiškas ir eilėraštis vairuotojui – 2021“. Tai jau penktoji šios bendruomenės iniciatyva, dalyvaujant konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2020-2021m.“. 


Apie eismą – keliaujant ar piešiant


Kauno rajono Ežerėlio pagrindinės mokyklos bendruomenė organizavo piešinių ir koliažų parodą „Eismo saugumas Ežerėlio bendruomenėje“. Renginio organizatoriai skatino vaikus ir jaunimą pagrindines saugaus eismo taisykles pavaizduoti piešiniuose. Daugiausia piešiniuose vaikai akcentavo perėjų svarbą gyvenvietėse, saugų automobilių greitį, atšvaitų ir šviesą atspindinčių liemenių dėvėjimą. Paroda gyventojams buvo pristatyta virtualiai. Viso renginyje dalyvavo 74 vaikai.

 

Jonavos vaikų lopšelis – darželis „Saulutė“ savo auklėtiniams suorganizavo edukacinę veiklą ,,Gatvė, tiltas, saugus eismas“. Prisiminę saugaus eismo taisykles, darželio vaikai saugiai keliavo miesto gatvėmis prie naujai statomo tilto. Kartu su mokytoja stebėjo statybininkų darbą, apžiūrėjo naudojamą techniką, aptarė tilto statybos svarbą organizuojant saugų automobilių ir žmonių judėjimą. 

 

2020-2021 metų Lietuvos automobilių kelių direkcijos organizuojamas projektas „Eismo saugumas bendruomenėse“ skirtas tam, kad dar daugiau bendruomenių būtų įtraukta į saugaus eismo propagavimą, kad bendruomenės skatintų savo narius kelyje elgtis saugiai: visada rinktis saugų greitį, tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui visada turėti taisyklingai pritvirtintus atšvaitus, segtis saugos diržus, nevairuoti (nedalyvauti eisme) apsvaigusiems, būti kultūringais ir atsakingais kelyje.