Naujienos

Kad kelionė būtų saugi

2021-05-19

Atšilus orams ir sušvelninus karantino ribojimus, žmonės pradėjo daugiau keliauti – į keliones automobiliais kviečia nenuveikti darbai soduose, vilioja ežerai, pajūris. Padidėjus eismo srautams, labai svarbu užtikrinti eismo saugumą, o tam reikia atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių dalykų:

 

Prižiūrėkite automobilį.

Eismo saugumui labai daug reikšmės turi ir eisme dalyvaujančių automobilių techninė būklė. Todėl saugodami save ir kitus eismo dalyvius vairuokite tik techniškai tvarkingus automobilius. Prieš sėdant prie vairo įsitikinkite, ar tvarkinga stabdžių sistema, vairo mechanizmas, šviesos sistema, stiklo valytuvai, spidometras, saugos diržai.  Patikrinkite, ar turite gesintuvą, įrankius bei vaistinėlę, ryškios spalvos liemenę su atšvaitais. Taip pat atkreipkite dėmesį į padangų būklę, patikrinkite, ar užtenka langų plovimo skysčio. 

 

Vairuodami sėdėkite patogiai.

Nors retai į tai atkreipiame dėmesį, tačiau nemažai reikšmės eismo saugumui turi tai, ar vairuotojas sėdi patogiai ir gali stebėti ar reguliuoti visus reikalingus automobilio prietaisus. Todėl prieš pradėdami važiuoti, tinkamai sureguliuokite sėdynę, galinio vaizdo ir šoninius veidrodėlius, vairo padėtį. Visi prietaisai turi būti gerai matomi ir patogiai prieinami, turite užtikrinti gerą matomumą, akys turi būti tinkamame aukštyje, tuomet gerai matysite kelią ir kitus eismo dalyvius. 

 

Prie vairo - blaivia galva.

Prie vairo negalima sėsti apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Bet koks apsvaigimas mažina budrumą ir kritiniu momentu prailgina laiką, per kurį vairuotojas reaguoja. Atminkite, kad kai kurie medicininiai preparatai gali taip pat sukelti nepageidaujamas organizmo reakcijas. Tačiau svarbu ne tik tai. Jei yra galimybė, nevairuokite pavargę, susijaudinę ar turite sveikatos problemų. Tai taip pat daro neigiamą įtaką eismo saugumui. Jeigu vairuojant pavargote ir pradeda imti miegas, būtinai sustokite ir pailsėkite. 

 

Skubėkite... lėtai.

Nors kartais atrodo, kad skubėdami greičiau pasieksite tikslą, važiuokite tik leistinu greičiu. Ypač saugaus eismo svarbu laikytis blogomis oro sąlygomis, tamsiu paros metu, esant blogam matomumui. Pagalvokite, ar tikrai verta rizikuoti savo ir kitų gyvybėmis dėl sutaupytos minutės? Sumažinkite greitį posūkyje, kad sumažėtų automobilio išcentrinė jėga. Nepamirškite, kad didėjant automobilio greičiui, vairuotojo apžvalgos kampas mažėja.  

 

Saugus atstumas.

Visuomet stenkitės laikytis saugaus atstumo tarp savo automobilio ir priekyje važiuojančios transporto priemonės. Rekomenduotinas atstumas iki priekyje važiuojančios transporto priemonės yra ne mažesnis kaip per dvi sekundes nuvažiuojamas atstumas arba ne mažesnis kaip pusė spidometro rodmens, paversto metrais. Pavyzdžiui, jei greitis siekia 70 km/h, atstumas turi būti ne mažesnis kaip 35 m, jeigu eismo sąlygos nereikalauja kitaip.

 

Saugumui – akiniai nuo saulės.

Įsibėgėjant pavasariui vis ryškiau ima šviesti saulė. Po žiemos akys dar nepratusios prie itin stiprios šviesos, todėl būtinas papildomas atidumas. Apakinti saulės galime nepastebėti per perėją einančio žmogaus, šalikele važiuojančio dviračio, priešais atvažiuojančio automobilio. Vairavimą sunkina ir saulė, esanti už nugaros - sunku įžiūrėti šviesoforų pasikeitimus, veidrodėliuose gali pasirodyti atspindžiai. Akinimo efektą mažina poliarizuoti saulės akiniai, gerai nuvalytas automobilio stiklas išorėje ir viduje. 

 

Į kelią – pagal taisykles.

Kartais nesusipratimai kelyje gali kilti dėl to, kad vairuotojai nežino kelių eismo taisyklių. Kadangi pasikeitimų Lietuvoje pasitaiko ne taip jau ir retai, kartas nuo karto derėtų atnaujinti žinias apie kelių eismo taisykles. Tai leis nedvejoti sankryžoje arba netrikdant kitų eismo dalyvių manevruojant mieste. 

 

Tolerancija ir blaivus protas.

Vairuodami laikykitės tolerancijos, pakantumo bei kultūringo vairavimo principų. Mandagus elgesys dažniausiai padeda išvengti konfliktinių situacijų. Prisiminkite, kad geriausias patarėjas kelyje – atidumas, drausmingumas ir atsargumas. Vairuodami automobilį susikoncentruokite tik į vairavimą. Venkite kitų jūsų dėmesį blaškančių veiksmų - kalbėjimo telefonu, bendravimo su bendrakeleiviais, žaidimų su vaikais ir kt. 

 

 

Šiuos ir kitus saugaus eismo principus savo veiklose nuolat prisimena projekto „Eismo saugumas bendruomenėse“ dalyviai 28-iose savivaldybėse. Iš viso projekte dalyvauja 126 bendruomenės iš visos Lietuvos. Aktyviausiai dalyvauja aukštaičiai ir žemaičiai – abiejuose regionuose eismo saugumo projekte po 55 bendruomenes. 12 bendruomenių eismo saugumo temomis dalinasi Suvalkijoje, 3 – Mažojoje Lietuvoje, 1 - Dzūkijoje.


Projektą „Eismo saugumas bendruomenėse“ VĮ „Lietuvos automobilių kelių direkcija“ organizuoja jau dešimt metų. Projektas skirtas saugumui keliuose didinti ir aukų skaičiui sumažinti. 


Įvedus karantino apribojimus, bendruomenės susidūrė su tam tikrais sunkumais, tačiau labai greitai išradingumas paėmė viršų – per visą karantino laiką bendruomenės atrasdavo įvairių būdų, kaip savo nariams priminti apie būtinybę užtikrinti savo ir kitų eismo dalyvių saugumą keliuose. Buvo organizuojamos nuotolinės viktorinos, įvairūs nuotoliniai renginiai, mokyklose vyko piešinių konkursai, bendruomenių nariams į namus saugiai buvo atvežami atšvaitai ar kitos priemonės, padedančios padidinti gyventojų matomumą tamsiu paros metu. Sumažėjus karantino ribojimams, bendruomenės dar aktyviau įsitraukė į veiklas, kurios primena žmonėms, kaip svarbu patiems rūpintis tiek savo, tiek aplinkinių saugumu keliuose.