Naujienos

Keliuose pasirodžiusi žemės ūkio technika įpareigoja vairuoti atidžiau ir moko kantrybės

2021-04-21

 

Manevrai – tik įsitikinus saugumu


Stambiagabaritė žemės ūkio technika keliais juda lėčiau, nei įprastos transporto priemonės, todėl kiti eismo dalyviai mėgina jas aplenkti. Neretai dėl to susidaro pavojingų situacijų, įvyksta avarijų,  per kurias sužalojami ar net žūsta žmonės. Norint to išvengti, specialistai primygtinai ragina eismo dalyvius gerai įvertinti situaciją ir būti kantresnius. 


Visų pirma, žemės ūkio technikos vairuotojai yra tokie patys eismo dalyviai kaip ir kitų transporto priemonių, todėl piktintis jų važiavimu bendro naudojimo keliais nederėtų. Antra – visi eismo dalyviai turėtų prioritetu laikyti eismo saugumą, o ne norą kuo greičiau aplenkti į kelią išvažiavusį traktorių ar kombainą. Dažniausiai važiavimui paskui lėčiau judančią transporto priemonę sugaištama vos kelios minutės, o neatsakingo skubėjimo pasekmės gali būti itin skaudžios.


Norintys aplenkti sunkiasvorį, didelių gabaritų transportą, lenkimo metu turėtų manevrus atlikti tik tada, kad turi pakankamai vietos tiek priekyje, tiek šone. Eismo saugumo specialistai atkreipia dėmesį, kad svarbu ne tik matyti pakankamai toli, bet ir įvertinti ar, pavyzdžiui, platų kombainą pavyks aplenkti dėl jo gabaritų. Jei įmanoma, reikėtų pasilikti didesnį atstumą priekyje, įsitikinti, kad lenkti leidžiama ir yra saugu ir tik tada atlikti manevrą. Jei aplenkti neįmanoma, reikia palaukti, kol žemės ūkio technikos vairuotojas pats pasitrauks ir praleis važiuojančius iš paskos.


Praleisti susidariusią vilkstinę


Sunkiasvorės žemės ūkio technikos vairuotojai, kuriems tenka važiuoti bendro naudojimo keliais, turėtų atkreipti dėmesį į kelis dalykus. Visų pirma, matydami artėjantį lengvąjį  automobilį, jie turi pasitraukti kuo arčiau dešiniojo kelkraščio. 


Jei stambios transporto priemonės vairuotojas mato, kad už jo susikaupė vilkstinė automobilių, kurie jau kurį laiką negali jo aplenkti, jis turi sustoti kiek įmanoma arčiau dešinio kelkraščio ir praleisti iš paskos važiuojančius automobilius. 


Kol lėčiau važiuojančią transporto priemonę lenkia automobilis, sunkiasvorės technikos vairuotojas negali didinti greičio.

Paliktas purvas ant kelio gali užtraukti administracinę nuobaudą


Kol laukuose vyksta pavasariniai darbai, pasitaiko kelio ruožų, kur pavojus kyla dėl kelio dangos užteršimo. Žemės ūkio technika, išvažiuodama iš laukų į kelius, ant ratų ant kelio dangos išneša purvo. Susidaręs purvo sluoksnis neretai būna toks pats slidus kaip ledas, ypač per lietų. Todėl tokiose vietose vairuotojai turėtų būti ypač atsargūs. 

Ūkio technikos vairuotojai turėtų žinoti, kad atsakomybė už kelio dangos teršimą yra numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (459 str. 9 d.) Automobilių kelių, kelio statinių, įrenginių ar kelių eismo techninių reguliavimo priemonių sugadinimas, važiavimas asfalto danga vikšriniu transportu, kliūčių eismui keliuose sudarymas, kelio dangos užteršimas užtraukia baudą nuo 300 iki 560 eurų. 

Įvertinus svarbiausius žemės ūkio technikos dalyvavimo eisme aspektus, nereikėtų pamiršti vieno svarbaus dalyko – visi eismo dalyviai bus saugūs, jei paisys elementarios eismo kultūros, jausis atsakingi už savo ir kitų eismo dalyvių saugumą. Tą skatina projektas „Eismo saugumas bendruomenėse“, kurio metu bendruomenių nariams pateikiama daug įvairios informacijos apie saugų ir atsakingą elgesį keliuose, atidumą ir saugumo užtikrinimą sau ir kitiems eismo dalyviams. Šio projekto dalyviai žino, kad eismo saugumas priklauso nuo pačių eismo dalyvių pastangų, todėl stengiamasi telkti bendruomenių narius, įtraukti juos į bendrą veiklą ir nuolat jiems priminti, kaip svarbu yra saugoti save ir kitus eismo dalyvius kelyje.