Naujienos

Kaip kelyje išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais?

2021-03-24

Švelnėjant karantino suvaržymams, vairuotojai vis dažniau išvažiuoja į regioninius kelius, kuriuose juos neretai pasitinka kelio ženklai „Laukiniai gyvūnai“. Tokiose vietose reiktų būti ypatingai atidiems, nes ženklais pažymėtos būtent vietos, kur fiksuojama didesnė gyvūnų migracija, nei kitur.

 

Migracija nepriklauso nuo metų laikų

Žinomas gamtininkas, Marius Čepulis sako, kad gyvūnų migracijos skirtumai dėl metų laikų nėra tokie ryškūs, todėl kelyje saugotis gyvūnų reikia visada. Anot jo, gal kažkiek didesnė gyvūnų migracija vyksta rudenį, rujos metu.

Tačiau skirtingu paros metu tikrai pastebimi gyvūnų aktyvumo skirtumai. Vakarėjant gyvūnai traukia maitintis, paryčiais grįžta į poilsio vietas, todėl rytas ir vakaras yra būtent tas laikas, kai gyvūnai gali dažniau pasirodyti keliuose. Pats migracijos pikas yra temstant ir auštant, todėl būtent tuo metu vairuotojai turėtų būti atidžiausi. Ši taisyklė galioja ne tik tose vietose, kurios yra pažymėtos specialiais kelio ženklais, bet ir kitose miškingose, nuo miestų nutolusiose teritorijose.

 

Briedžiai nesidairo

„Į kelius dažniausiai išbėga stirnos. Anksčiau buvo nemažai šernų, tačiau dabar jų skaičius šiek tiek sumažėjo. Tačiau vairuotojams labiausiai pavojų kelia briedžiai, su kuriais susidūrus automobiliui pasekmės neretai būna itin skaudžios“, - pasakoja Marius Čepulis. Briedžiai vairuotojams ypatingai pavojingi ne tik dėl savo stambaus sudėjimo, bet ir dėl to, kad nekreipia dėmesio į automobilius. Anot gamtininko, stirnos, elniai ar stumbrai reaguoja į atvažiuojančias mašinas, prie kelio labiau saugosi, o štai briedžiai - dažniausiai ne.

M. Čepulis sako, jog kelio ženklas, įspėjantis apie žvėris, niekada nebūna šiaip sau pastatytas – tai yra perspėjimas apie galimą susidūrimo pavojų. „Ką patarčiau vairuotojams? Mažinti greitį važiuojant ryte ir vakare, taip pat - nevažiuoti maksimaliu leistinu greičiu“, - dalijasi pastebėjimais gamtininkas.

Tamsiuoju paros metus važiuodami pro miškingą vietovę, net jei ji ir nėra pažymėta kelio ženklu „Laukiniai gyvūnai“, vairuotojai privalo būti ypatingai akyli: sumažinti greitį, stebėti ne tik kelią, bet ir šalikelę.

 

Po vieną nevaikšto

Pasak M.Čepulio, labai svarbu sumažinti greitį iškart, jei tamsoje ar prieblandoje pamatai apšviestame lauke atsispindinčias gyvūno akis. Greičiau pastebėti gyvūną gali padėti priešrūkiniai žibintai, nes jų apšvietimo laukas yra šiek tiek platesnis.

„Pamatę vieną gyvūną, turime būti ypač atidūs, nes paprastai gyvūnai po vieną nevaikšto“, - perspėja Marius Čepulis, primindamas,  kad vairuotojai visą savo dėmesį turėtų skirti vairavimui, nes bet kokia pašalinė veikla prie vairo gerokai sumažina galimybę laiku pastebėti gyvūnus.

 

Eismo saugumui – nuolatinės pastangos

Gyvūnai keliuose – tik vienas iš galimų pavojų. Apie pagrindines kelių eismo taisykles primenama  ne pirmus metus organizuojamo saugaus eismo konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse“ metu. VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos jau dešimtus metus rengiamo konkurso tikslas -  šviesti bendruomenių narius saugaus eismo klausimais, mažinti keliuose nukentėjusių žmonių skaičių.

 

Projekto metu nuolat siekiama daugiau bendruomenių įtraukti į saugaus eismo propagavimą, raginama kad bendruomenės skatintų savo narius kelyje elgtis saugiai: visada rinktis saugų greitį, kuris visada būna mažesnis už leistiną, tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui visada turėti taisyklingai pritvirtintus atšvaitus, segtis saugos diržus, nevairuoti ir nedalyvauti eisme apsvaigusiems, būti kultūringiems ir atsakingiems kelyje.