Naujienos

Kirsdami geležinkelio bėgius kauniečiai „sutaupo“ pusantro kilometro: gyvybėmis rizikuoja ir vaikai

2020-01-22
Palemono gyventojai, norėdami sutrumpinti kelią iki gimnazijos ar bažnyčios, rizikuoja nelegaliai kirsdami geležinkelio bėgius. Problemos neliktų, jei per juos būtų įrengtas tiltas. Ar kauniečiai bus išgirsti?
 
Palemono gyvenamąjį rajoną skiria geležinkelis ir dėl to kyla įvairių nepatogumų.
 
Vienas jų – norėdami patekti iš vienos Palemono pusės į kitą gyventojai turi naudotis tik vienu per geležinkelį nutiestu viaduku. Tačiau norėdami pasiekti pagrindinius Palemono objektus – gimnaziją ar bažnyčią, nuo viaduko iki jų turi kulniuoti apie 1,5 kilometro.
 
Dabar, kai vyksta europinės „Rail Baltica“ geležinkelio vėžės tiesimo darbai, gyventojai suskato prašyti, kad Palemone patogesnėje vietoje būtų įrengtas naujas tiltas ar požeminė perėja, kuri problemą išspręstų.
 
Bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ atstovai žadėjo, kad gyventojų norai bus išklausyti.

Viadukas – gana toli
 
Palemono seniūnaitis Valdimaras Moliejus priminė, kad šio gyvenamojo rajono centras yra Marių gatvėje. Čia veikia Palemono gimnazija, biblioteka, Vaikų dienos centras, yra bažnyčia ir parduotuvės.
 
Čia pat, ant Kauno marių šlaito, yra Salomėjos Nėries memorialinis muziejus. Greta jo – Lakštingalų slėnis, kurį savivaldybė šiais metais planuoja atnaujinti.
 
„Į visus šiuos objektus iš kitos Palemono pusės ateina daug žmonių, atvyksta ir svečių iš kitų Kauno gyvenamųjų rajonų. Ateidami ar grįždami atgal jie turi įveikti nemažą kelią, nes viadukas gana toli“, – pasakojo V.Moliejus.
 
Gyventojams tai labai nepatogu. Jie norėtų, kad būtų pastatytas naujas tiltas virš geležinkelio arba įrengta požeminė perėja po juo ties gimnazija Diemedžio gatvėje.
 
„Bendruomenė yra apskaičiavusi, kad juo naudotųsi vien apie pusantro tūkstančio vietinių gyventojų. Ateityje ir dar daugiau, nes Palemone yra grąžinta nemažai žemių, kyla nauji namai“, – sakė seniūnaitis.
 
Atkeliauja nemažai vaikų
 
Ši problema labai aktuali Palemono gimnazijos bendruomenei. Gimnazijos direktorė Ramunė Baniulienė sakė, kad čia mokosi 382 vaikai, mokinių skaičius kasmet didėja.
 
Pasak direktorės, apie pusę vaikų į gimnaziją ateina iš kitos Palemono pusės. Ilgas lankstas, kurį jie turi įveikti, yra nepatogus.
 
„Mes turime 38 vietų autobusiuką, kuriuo vežiojame vaikus iš namų į gimnaziją ir atgal. Bet jis veža mokinius, gyvenančius toliau, – iš Karčiupio, Neveronių, Martinavos, Ramučių. Todėl pavėžėti vaikų iki kitos Palemono pusės nėra galimybių“, – sakė gimnazijos direktorė.
 
R.Baniulienė mano, kad po geležinkelio vėžėmis labiau vertėtų įrengti požeminę perėją.
 
„Ji sujungtų mūsų pusėje esančią Diemedžio ir už geležinkelio bėgių esančią Pyvesos gatves“, – kalbėjo direktorė.
 
Gyventojai nuolat rizikuoja
 
Ir seniūnaitis, ir gimnazijos direktorė, ir Palemono gyventojai neslėpė, kad daugelis nenori eiti iki jau esančio viaduko per geležinkelio bėgius.
 
„Nemažai žmonių eina tiesiog Diemedžio gatve iki geležinkelio bėgių, lipa per juos, kad sutrumpintų kelią. Tai nėra saugu, bet realybė tokia“, – apgailestavo seniūnaitis V.Moliejus.
 
Iš tiesų, Diemedžio gatvė, labiau primenanti miško kelią, driekiasi iki pat geležinkelio bėgių, kurie nėra apsaugoti tvora ar kitaip. Nors įrengta lentelė, įspėjanti, kad vaikščioti čia draudžiama, niekas į tai dėmesio nekreipia.
 
„O ką daryti? Apsidairome, ar traukinių nėra, ir einame. Taip sutaupome ir laiko, ir jėgų“, – kalbėjo Palemono gyventoja Vida Vaitkevičiūtė.
 
V.Moliejus įsitikinęs, kad nutiesti naują tiltą per tris geležinkelio vėžes nekainuotų labai brangiai.
 
„Jei nepasinaudosime proga dabar, kitos tokios palankios situacijos, kai galima išprašyti įrengti mums patogesnį susisiekimą, nebus. Projektuotojams, atsakingiems už „Rail Baltica“ projektą, ir bendrovei „Lietuvos geležinkeliai“ esu pateikęs ne vieną prašymą, bet jokio konkretaus atsakymo nėra“, – apgailestavo Palemono seniūnaitis.
 
Dar kartą aptars gyventojų poreikius
 
Domas Jurevičius
 
Bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos departamento projektų vadovas „Šiuo metu vyksta konkursas, ieškome įmonės, kuri parengs projektą, kaip sutvarkyti visą Palemono geležinkelio ruožo aplinkos infrastruktūrą. Konkurso nugalėtojas paaiškės balandžio 1 dieną. Laimėjusios įmonės atstovai susitiks su Palemono gyventojais, dar kartą aptars jų poreikius. Balandžio pabaigoje turėtų būti aiškiau, kaip ir kas bus daroma Palemone.“

Šaltinis: https://www.lrytas.lt/