Naujienos

Nežymėtas automobilis su švyturėliais – nebūtinai policija: kaip atpažinti, ar tai ne apsimetėliai

2019-11-25
Per metus Lietuvoje pareigūnai nustato vidutiniškai 10–15 automobilių, kuriuose yra įrengti žybčiojantys švyturėliai ar specialieji garso signalai, nors naudoti tokių prietaisų vairuotojai neturi teisės.

Dažniausiai tokie asmenys pareigūnams nenurodo tikrosios įsirengimo priežasties, tačiau neatmetama, kad švyturėliai įrengiami iš chuliganiškų paskatų, vykdyti neteisėtai ar nusikalstamai veikai ar tiesiog pasipuikavimui.
Kiek daugiau nei prieš savaitę policija Lietuvoje vykdė tarptautinę operaciją dėl įtariamos prekybos žmonėmis, kurios metu pareigūnai keliuose šalies miestuose atliko kratas ir sulaikymus.
Kratų metu aptikta ne tik ginklų, pinigų, dokumentų, bet ir automobilis su mėlynos bei raudonos spalvos švyturėliais.
Tai jau ne pirmas atvejis, kuomet kai kurie asmenys įsirengia tokius švyturėlius savo automobiliuose.
2017-aisiais tokie švyturėliai atsirūgo BMW vairuotojui – lrytas.lt skaitytojui Vilniuje nufilmavus nežymėtą 5 serijos BMW su švyturėliais juo susidomėjo ir policija.
Greitai radę automobilio savininką skyrė jam piniginę baudą ir liepė išmontuoti nelegaliai sumontuotas specialias šviesas.
Tuo metu 2018-ųjų vasarą Šiaulių policija paviešino vaizdo įrašą, kuriame buvo nufilmuotas kitas BMW su švyturėliais ir užrašu „GDFL Police“.
Tuomet, kaip rašė žiniasklaida, vairuotojas tikino, kad automobilis su specialiais efektais naudojamas tik renginiuose ir parodose.
 
Kaip atpažinti nežymėtą policijos automobilį?
 
Dienos metu vairuotojai, kuriuos stabdo nežymėtas policijos automobilis, turėtų nepasimesti ir atkreipti dėmesį į tam tikrus aspektus.
Patruliuodami nežymėtu policijos automobiliu pareigūnai niekada neužkerta kelio ir nestabdo prieš akis.
Norėdami jus sustabdyti policijos pareigūnai signalizuoja įjungę specialiuosius šviesos signalus (švyturėlius) arba per garsiakalbį liepiant sustoti.
Švyturėliai yra matomi 360 laipsnių kampu.
Stabdydami jus nežymėtu policijos automobiliu pareigūnai visą laiką važiuos jums iš paskos.
Išskirtiniais atvejais policijos pareigūnai gali prisigretinti prie jūsų vairuojamos transporto priemonės, kad jūs juos pastebėtumėte: uniforma, papildomai išreiškiamas signalas lazdele arba mojant skrituliu su raudonu atšvaitu skersai juodėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepdami sustoti.
Taip pat papildomai gali būti panaudota švieslentė su užrašu „Stop policija“ arba „Stop“.
Tie, kurie abejoja, ar juos stabdo pareigūnai, gali paskambinti ir 112 ir gauti visą reikiamą informaciją.
 
Keliolika pažeidėjų per metus
 
Kaip lrytas.lt informavo Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) specialios paskirties skyriaus viršininkas Tadas Juozumas, per metus Lietuvoje vidutiniškai nustatoma apie 10–15 automobilių, kuriuose yra įrengti žybčiojantys švyturėliai ar specialieji garso signalai.
Tačiau užfiksuoti tokius pažeidėjus nėra lengva – neretai jie identifikuojami tik tuomet, kai kas nors iš pilietiškų vairuotojų nufilmuoja tokį pažeidėją ir paviešina viešojoje erdvėje arba nusiunčia pareigūnams.
„Tokius pažeidimus taip pat gali nustatyti pareigūnas, pastebėjęs naudojamus švyturėlius, ar sustabdęs transporto priemonę ir ją apžiūrint pastebėjęs įrengtus švyturėlius.
Be abejo, apie tai gali informuoti ir pilietiški vairuotojai, kurie pastebi kelyje įtartiną automobilį, važiuojantį su įjungtais žybčiojančiais švyturėliais ar specialiais garso signalais, tačiau kurio išvaizda ar važiavimo pobūdis kelia pagrįstų įtarimų.
Taip pat tokie pažeidimai gali būti pašalinti atliekant periodinę techninę apžiūrą, tačiau didelė tikimybė, kad prieš apžiūrą vairuotojas gali švyturėlius tiesiog laikinai išmontuoti“, – lrytas.lt kalbėjo LKPT specialios paskirties skyriaus viršininkas T. Juozumas.
Pasak pareigūno, kiekvienas įsirengimo atvejis gali būti labai individualus.
Dažniausiai asmenys pareigūnams nenurodo tikrosios įsirengimo priežasties.
Tačiau neatmetama, kad švyturėliai įrengiami iš chuliganiškų paskatų, vykdyti neteisėtai ar nusikalstamai veikai arba tiesiog pasipuikavimui.
 
Į techninę apžiūrą nevažiuoja
 
Kad techninių apžiūrų centruose tokie klientai su nelegaliai įrengtais švyturėliais nėra dažni lrytas.lt patvirtino ir Lietuvos techninių apžiūrių centrų įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas spaudai Renaldas Gabartas.
„Techninės apžiūros (TA) su tokiais švyturėliais specialiosioms tarnyboms nepriklausanti transporto priemonė nepraeitų, nes būtų laikoma neatitinkančia nustatytų techninių reikalavimų.
Vis tik kontrolieriai tikina labai seniai matę TA stotyse pareigūnais apsimesti bandančius veikėjus.
Tikėtina, kad dabar savo kietumą bandoma demonstruoti kitokiais būdais arba išmontuoja dar prieš techninę apžiūrą“, – kalbėjo R. Gabartas.
Pasak specialisto, mėginantys apsimesti pareigūnais gali apmulkinti kitus eismo dalyvius ir prasmukti per transporto spūstis ar išsivalyti kelią autostradoje, tačiau taip sukeliama ir papildoma rizika – dalis vairuotojų, staiga pamatę švyturėlius, sutrinka, puola staigiai stabdyti ar persirikiuoti į kitą eismo juostą.
„Filosofija čia labai paprasta. Mėlyni ir raudoni švyturėliai skirti specialiųjų tarnybų transporto priemonėms ir yra iš tiesų labai svarbus (kartais – gyvybiškai) ten dirbančių žmonių darbo įrankis, padedantis skverbtis per intensyvaus eismo srautą.
Įjungti švyturėliai yra aiškus ženklas, kad visiems esantiems kelyje reikia kuo greičiau rikiuotis į dešinę eismo juostą arba suformuoti vadinamąjį gelbėjimo koridorių ir praleisti tokius švyturėlius turintį automobilį.
Veikėjai, kurie į savo asmeninius automobilius susimontuoja mėlynus ir raudonus švyturėlius, yra paprasčiausi sukčiai, nesuvokiantys kada ir kodėl jų pokštai būna nejuokingi“, – komentavo R. Gabartas.
 
Baudą gausite, bet galėsite pasilikti
 
Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) nurodyta, kad transporto priemonių vairavimas su įrengtomis greitį matuoti trukdančiomis priemonėmis ir daiktais, su įrengtais žybčiojančiais švyturėliais ar specialiais garso signalais be leidimo užtraukia baudą vairuotojams nuo 30 iki 50 eurų.
Už transporto priemonėje įrengtus žybčiojančius švyturėlius ir specialiuosius garso signalus yra numatyta tik administracinė atsakomybė (piniginė nuobauda), tačiau nenumatyta konfiskacija, skirtingai nei naudojant antiradarus – už jų naudojimą sulauksite ne tik baudos, bet ir daiktų konfiskacijos.
Pareigūnai gali panaikinti transporto priemonės techninės apžiūros galiojimą tik tuomet, jei žibintuose panaudoti gamintojo nenumatyti šviesos šaltiniai, pavyzdžiui, vadinamieji ksenonai.
Įstatymai numato, kad įrengti švyturėlius ir specialiuosius garso signalus galima tik specialiose transporto priemonėse, numatytose Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme.

Tarnybų, kurių automobiliuose gali būti naudojami mėlynos ir raudonos šviesos švytūrėliai, sąrašas:
 
 • Policija.
 • Greitoji medicinos pagalba.
 • Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba.
 • Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės institucijos.
 • Kalėjimų departamentui pavaldžios laisvės atėmimo vietos (šiuo atveju transporto priemonė turi būti pritaikyta suimtiesiems ir nuteistiesiems konvojuoti į gydymo įstaigas).
 • Vidaus reikalų statutinės įstaigos.
 • Prokuratūra.
 • Valstybės saugumo departamentas.
 • Specialiųjų tyrimų tarnyba.
 • Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos.
 • Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgos.
 • Karo policija.
 • Muitinė.
 • Lietuvos transporto saugos administracija.
 
Kelių eismo taisyklėse (KET) numatyta, kad specialiųjų transporto priemonių vairuotojai, turintys leidimus naudoti mėlynus ir raudonus švyturėlius ir specialiuosius garso signalus, gali naudotis įjungtais mėlynais ir raudonais (arba tik mėlynais) švyturėliais ir specialiaisiais garso signalais tik tuo atveju, kai tai būtina gelbėjant žmogaus gyvybę, sveikatą ar turtą, užtikrinant viešąją tvarką ir eismo saugumą, sulaikant įtariamus padariusius teisės pažeidimą asmenis, eskortuojant ir lydint Vadovybės apsaugos įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytus saugomus asmenis.
Specialiųjų transporto priemonių vairuotojai, važiuodami kelyje su įjungtais švyturėliais ir specialiaisiais garso signalais, gali nepaisyti kai kurių KET reikalavimų.
Pavyzdžiui, gali viršyti greitį, lenkti automobilius draudžiamose vietose, nepaisyti šviesoforo signalų ir pan., tačiau svarbu pabrėžti, kad pasinaudoti pirmenybe tokių transporto priemonių vairuotojai turi tik tuo atveju, kai tai nekenkia eismo saugumui ir tik tuomet, kai įsitikina, kad jiems duodamas kelias.